Softshellová zimní bunda

Vytvoření chlapecké zimní softshellové bundy o A do Z.

Potřebujeme materiál:

2,20m zimního třívrstvého softshellu modré barvy

0,5m zimního třívrstvého softshellu oranžové barvy

0,5m zimního třívrstvého softshellu žluté barvy

1,5m podšívky

2,0m vatelínu

pásku na podlepení švů

nitě

náplety do rukávů

průchodky, tkanice na stažení bundy

voděodolné zipy

neonové pruhy a obrázek na záda

tužku na značení

Nastříháme:

Vrchní materiál

2x PD (přední díl)

1x ZD (zadní díl)

2x rukáv

4x díly kapuce (na vrchní i spodní část)

límec šíře 20cm a dlouhého podle průkrčníku

pruh kožešiny široké 10cm a dlouhé dle délky kapuce na olemování

Vatelín

2x PD

1x ZD

2x rukáv

Límec

Podšívka:

2x PD

1x ZD

2x rukáv

Postup zhotovení

Nejdříve si nastříháme všechny potřebné díly z vrchního materiálu, vatelínu a podšívky. Pruhy sešijeme. Pruhy na bundě si můžete uzpůsobit podle sebe, já stříhala pruhy 8cm široké a sedlo od průkrčníku 20cm. Podšívku si můžeme ozdobně prošít, což vypadá velice hezky. Vzor můžete použít jakýkoliv.

Pro vykreslení vzoru použijeme křídu nebo barevný fix, který vyprchá za několik hodin.

Vatelín, který přesahuje po prošití podšívky odstřihneme.

Pruhy jsem prošila neonovou modrou nití.

Podlepíme švy nepromokavou páskou, abychom zamezili co nejmenšímu protečení vodou. Páska je z polyuretanu, nepromokavá.

Žehlíme přes pečící papír nebo plátno 5 – 10 sekund, aby se nespálila. Po nažehlení neperte 48 hodin.

Vypracujeme kapsy. Kapsy naznačíme na místo, kde je chceme mít umístěné. Podlepíme vlizelínem, ustřihneme proužky látky a přišpendlíme k naznačení kapsy. Obšijeme obdélník kolem dokola podle šířky zipu, cca 1,5 cm na každou delší stranu, délku zachováme.

Kapsu prostřihneme, na kratších stranách do růžků a vytvoříme ozdobnou výpustku. Vložíme zip a přišijeme. Opět podlepíme voděodolnou páskou. Práci obrátíme do rubu a na proužky našijeme kapsové váčky. Váčky prošijeme a ušijeme kapsu.

Kapsy dozdobíme reflexními pásky.

Na zadní díl nažehlíme reflexní nebo jakýkoliv obrázek. Žehlíme vždy přes pečící papír nebo látku.

Ušijeme vnitřní jednovýpustkovou náprsní kapsu v podšívkové části předního dílu. Opět si naznačíme umístění a velikost kapsy. Přiložíme proužky látky a obšijeme dokola 1cm na každou stranu.  Kapsu prostřihneme a ze spodního pruhu vytvoříme výpustku o velikosti odšití, tedy 2cm. Kapsu prošijeme ve spodní části, tam kde jsme vytvořili výpustku. Práci otočíme a odšijeme po stranách růžky, které se nám vytvořily rozstřižením kapsy. Doprostřed vytvořené výpustky našijeme suchý zip pro uzavírání kapsy. Z rubové strany našijeme kapsové váčky a ušijeme kapsu.

Sešijeme ramenní švy vrchní části bundy a podšívky. Všijeme rukávy, jak do vrchní části bundy, tak i do části podšívkové. Rukávy vrchního materiálu prošijeme. Veškeré sešité švy opět podlepíme voděodolnou páskou. Vypracujeme kapuci. Našijeme pruh kožešiny. Při stříhání kožešiny si dejte pozor, ať si nepřestříháte její vlas. Kožešinu si vyčešte a poté stříhejte pod vlasem.  Nejlépe ale uříznete žiletkou.

Přiložíme spodní část kapuci přes kožešinu a odšijeme. 3cm od okraje zhotovíme na vnitřní části kapuce průchodku. Kapuci potom prošijeme cca 2,5cm od okraje. Pokud máme, použijeme děrovací a nýtovací kleště.

Do poloviny límce ustřihneme vatelín. Límec sešijeme. Zhotovíme poutko (ustřihneme proužek látky široké 3cm, zahneme strany doprostřed a pak k sobě a prošijeme) na pověšení bundy a našijeme na vnitřní část límce doprostřed. Do průkrčníku nejdříve přišpendlíme kapuci a přes kapuci ještě límec.  Přišijeme jeden díl límce na vrchní část bundy a druhý na podšívkovou část. Vždy dávejte pozor, aby vám seděli na sobě ramenní švy na vrchní bundě a podšívkové části. Švy obou částí límce sešijeme k sobě, strojem nebo ručně, aby nám límec držel u sebe.

Na spodní okraj všijeme začišťovací proužek 5cm široký a dlouhý podle okraje bundy. Přišijeme tak 5cm na každé straně. Přišijeme zip na vrchní část bundy. Použijeme patku pro všívání zipů. Potom otočíme podšívku a přišijeme ještě k podšívkové části. Švy opět podlepíme voděodolnou páskou. Kraje bundy a límce prošijeme. Do kapuce provlékneme šňůrku.

Do vrchní části rukávu všijeme náplety cca 25cm dlouhé a 7cm široké. Potom otočíme podšívkové rukávy na lic a přišijeme k vrchní části rukávů v místech, kde jsme našily první náplety. Tato část je poměrně složitá. Pokud nezvládnete, stačí podšívkovou část rukávu zahnout a přišít k nápletu v ruce.

Srovnáme vrchní i spodní část bundy, proužek přišijeme na podšívkovou část bundy. Na každé straně 4cm od okraje zhotovíme průchodku. Druhou stranu proužku zahneme a našijeme na vrchní část bundy. Po našití proužku provlékneme tkanici pro stažení spodního okraje bundy.

A máme hotovo…

Štítky: , ,
Blog

Další naše články

Sledujte naší práci na Pinterestu