Flitry, Glitry

Používání flitrů a glitrů je velice jednoduché a Vaše oblečení se úplně změní. Můžete jimi dozdobit již koupené oblečení nebo si sami ušít originální a jedinečný kousek. Jsou samozřejmě nedílnou součástí tanečních a sportovních kostýmů. Za použití lepidla jimi můžete nazdobit cokoli a Vaší fantazii se meze nekladou.

Tak se na tuto část textilní galantérie koukneme trošku podrobněji.

Flitry motýlci 

Pokud použijete tyto motýlky, zdobené oblečení se změní v romantický kousek. Motýlci můžete našít nebo nažehlit.

Já použila tyto nažehlovací motýlky s flitry na šaty pro převléknutí nevěsty na svatbě. A to k ozdobení konce výstřihu a posela jsem jimi celou kolovou sukni.

Motýlky přiložíte na látku, kde je chcete mít a žehličkou nažehlíte, dokud se lepidlo nerozpustí a motýlci nedrží. Žehlím vždy přes nějaký kus látky (nejlépe plátno), aby nedošlo k připálení nebo jinému poškození přímou žehličkou. Ze své zkušenosti vím, že i když nažehlovací věci dobře nažehlím, praním a používáním dochází časem k odlepování. Abych zabránila pozdějším opravám, po nažehlení ještě přišiji na několika místech, bud´ strojem nebo v ruce. Z jednoho motýlka je zhotoven zavírací špendlík a použit na upevnění pásku, který je několikrát omotaný kolem pasu. Použijete jeden zavírací špendlík. Špendlíkem propíchnete ze spodu motýlka tak, aby špendlík nebyl vidět, a připnete na pásek podle potřeby.

Flitry elastické, lomené, hologramové

Tady záleží na Vás, jaký druh a na co je chcete použít. Velice oceňuji, že se již dnes dají koupit flitry v metráži. Odpadá tím velice náročné našívání jednoho kusu po druhém. Dnes se již flitry prodávané v metráži dají našívat na vyšívacích strojích.  Samozřejmě při pošívání náročnějšího oblečení se ručnímu našívání asi nevyhneme. 

Na tunice jsem použila flitry nerozměřené, hladké, tmavě hnědé. Jsou našity jako lemování sedla, okolo výstřihu a zakončení dvojitých rukávků. Nejdříve našijete sedlo, začistíte a vzniklý šev sežehlíte směrem do sedla. Zažehlení švů Vám velice usnadní našívání flitrů. Flitry přiložíme na sedlo na šev, který jste si zažehlili a přišijete jejich prostředkem. Rukávy začistíte a flitry přišijete na jejich konce opět prostředkem. Já nejdříve rukávy začistím a našiju flitry, potom teprve sešívám a všívám. Můžete také rukávy začistit, našít flitry, všít do průramků a sešít zároveň s boky. Postup si zvolte podle toho, co se Vám bude lépe dělat. Průkrčník začistěte. Stačí zahnout a projet dvou jehlou. Potom opět přiložíte flitry ke kraji průkrčníku a přišijete jejich prostředkem.  

U trička s dlouhým rukávem jsem potisk doplnila našitím zlatých elastických flitrů. Flitry jsem si nejdříve naaranžovala do tvaru, jaký jsem chtěla, zašpendlila a potom opět přišila uprostřed flitrů. Chce to více zručnosti, ale pokud si tvar správně našpendlíte (můžete i přistehovat).  Z flitrů můžete vytvářet ornamenty a zdobení jaké Vás napadne. Jejich využití je veliké a zdobení Vás bude bavit. Buďte jen opatrní při případném přežehlování. Přežehlujte vždy jen z rubu, nebo přes látku. Při praní obraťte vždy do rubu a perte na jemné praní nebo v ruce.

GLITRY

Glitry mám velice ráda. Dodají oblečení lesk. Já je ráda používám ve spojení se sítotiskem. Šablony na sítotisk zde ještě v nabídce chybí, stejně jako různé barvy na textil, Doufám ale, že to nebude dlouho trvat, a i toto zajímavé zboží v nabídce brzy najdeme.

Žlutou mikinu jsem ozdobila potiskem a různými barvami glitrů. Položíte šablonu, nezapomeňte ji po obvodu přilepit papírovou lepící páskou, aby se při malování nehnula. Vybarvěte. Šablonu opatrně sundejte a ihned posypte glitry, aby se přilepily na barvu. Mírně přitlačíte, aby Vám jich tam zůstalo co nejvíce. Po zaschnutí barvy ihned přežehlete. Žehlete nejméně pár minut. Potom přebytečné glitry vyklepete.  

Pokud chcete vytvářet něco se svými dětmi tak jako já, určitě se velice pobaví jak oni, tak i vy. Na žluté triko jsme barvami namalovali obrázek. V našem případě jsme použili stromeček a jako šablona nám posloužila šablona z foukacích fix. Je to papírová šablona vyrobená ze čtvrtky. Šablonu položíte na triko. Po stranách přilepíte papírovou lepící páskou, aby se Vám nehnula, a namalujete. Pásku a šablonu opatrně sundejte. Pokud zdobíte již ušité triko, nezapomeňte vložit do trika noviny nebo kartón, aby se Vám barva neprosákla na spodní díl. Opět posypete glitry, přimáčknete, necháte uschnout a zažehlíte. Přebytečné glitry vyklepete.  

Na tílko s autíčkem si namalujete autíčko na čtvrtku. Vystřihnete. Šablonu přilepíte na tílko papírovou lepící páskou. Vybarvíte autíčko. Pásku a šablonu sundáte a postupujete stejně jako u předešlých modelů. Určitě tuto zábavu se svými dětmi zkuste, uděláte jim radost.

Ještě jedno upozornění. Pozor dávejte při praní. Doporučuji praní v ruce. Vyzkoušela jsem i praní v pračce, jak dlouho glitry zůstanou na látce. Po pár praních na 40ºC se glitry úplně ztratily. Takže opravdu dávejte dobrý pozor při jejich údržbě.

Štítky: ,
Blog

Další naše články

Sledujte naší práci na Pinterestu