Pruženky

Pruženky prádlové

Vyrábí se v různých šířkách a návinech. Používat ji můžete do pasů kalhot, tepláků, sukní, na různá ozdobná řasení, pro výrobu spodního prádla. Její uplatnění je velice široké a je velmi důležitou součástí našeho běžného života.

Na tomto modelu byla pruženka použita na módní nařasení kalhot po vnitřní i vnější straně nohavic, do délky ke kolenům. Kalhoty tím dostali úplně jiný vzhled a ve spojení s vysokými podpatky vznikl dokonalý model. Při šití kalhot nohavice nastříháte delší o délku řasení. Gumičku našijete jejím natažením a přišitím do švů kalhot po obou stranách. Můžete také použít pruženku silikonovou. Řekla bych, že se s ní lépe pracuje.  

Pruženky kloboukové a kulaté

Jak již název naznačuje, používají se k výrobě klobouků a můžete jimi řasit různé oděvy. Také se hodí k navlékaní korálků nebo když si budete chtít vyrobit třeba nějakou svoji gumičku do vlasů. Například si sešijete dva proužky nějaké látky, provléknete pruženku a okraje přišijete k sobě, aby vynikla gumička. 

Na této tunice jsem použila kulatou gumičku na nařasení v pase, aby se tunika dala podkasat dle potřeby zákaznice. Také zde můžete použít pruženku silikónovou. Pruženku si ustřihnete, jak potřebujete (podle obvodu pasu). Na tunice si naměřte střed předního a zadního dílu. Pruženku si též naměřte na polovinu a z těchto polovin ještě jednou na polovinu. Přišpendlete na tuniku v místě, kde chcete vytvořit řasení, a to na označení středů obou dílů a na bocích tuniky. Při šití pruženku stejnoměrně natahujte, abyste docílili správného zřasení.  Kulatou gumičku šijeme cik cakem, silikónovou rovným stehem.

Pruženky plavkové a silikónové

Pruženky plavkové se používají na plavky, ale samozřejmě je můžete použít i jinde. I když se pruženky prodávají pod určitými názvy a k jasným účelům, nebojte se experimentovat, budete mile překvapeni výsledkem. Pruženky silikonové jsou vysoce elastické a zároveň pevné. Můžeme je použít při zhotovení průhledných ramínek a používají se ke zpevnění švů u triček, mikin, pletenin a dalších a to proto, aby se zabránilo vytažení.

U tohoto trička jsem silikonovou pruženku použila do ramenních a bočních švů. Silikonovou pruženku přiložíte do švů a sešijete. Ráda ji používám do triček a různých úpletů, švy pak nejsou tak vytahané.

Pruženky ramínkové

Pruženky ramínkové se používají jako ramínka podprsenková, můžeme je ale použít i na trička, šaty a podobně. Jsou vyrobena z příjemného materiálu, který se dobře a snadno udržuje. Z lícní strany se nacházejí různé vzory a tím dodávají ramínkům originální vzhled, takže pak záleží jen a jen na Vás, jakou si podle svého vkusu vyberete a jak ji použijete.

Na šatech jsem pruženku použila jako ramínka a na zřasení podprsenkového dílu. Pro luxusnější vzhled jsem ramínka ozdobila hot-fixem, v tomto případě stříbrnými srdíčky. Pruženku si ustřihnete na délku ramínek plus přídavky pro našití. Ozdobíme hot fixem buď nažehlením žehličkou, nebo můžete použít přímo hot-fix aplikátor, který si můžete zde zakoupit. Můžu jen doporučit. Jsem s ním velice spokojená a zdobení s ním je hračkou. Připravená ramínka pak našijeme na díly šatů. Já zde volila ramínka dvojitá a na zádech ještě překřížená.

Pruženky lemovací

Pruženky lemovací se používají na různá lemování okrajů oděvů. Je z jedné matná a z druhé lesklá. Při našívání si můžete stranu vybrat, zase podle toho, která strana se Vám bud´ líbí nebo hodí. Tyto pruženky mám moc ráda. Velice usnadňují začišťování okrajů oděvů a při jejich různých barevných kombinací opět vznikají jedinečné modely. Jen bych je doporučovala před použitím vyprat, jelikož mám zkušenost, že barví.

                        

U sportovní bundy vyrobené pro automobilový průmysl, jsem použila pruženku na olemování spodního okraje a okrajů u rukávů. Našívání pruženky je pracnější, musíte dávat pozor, abyste přišili zároveň vrchní i spodní díl najednou, ale výsledek stojí za to. Ještě při našívání doporučuji pruženku trochu a stejnoměrně natahovat, jinak by se Vám mohlo stát, že pak budete mít okraj jednu vlnovku.

Pruženky dírkové

Pruženky dírkové jsou pruženky s dírkami na knoflíky. Jsou měkčí a mají o něco menší tažnost. Slouží k regulaci délek, nejčastěji v pase.

Pruženku dírkovou jsem dala do pasu u dětských kalhot. Je to výhoda, pas můžete regulovat pomocí knoflíků a dítěti kalhoty vydrží déle, aniž byste museli pracně upravovat v pase. Pruženku jsem našila u dětských kalhot asi od poloviny předních dílů. Nenašívejte pruženky až do okrajů pásků a nechte si tak dvě tři dírky, abyste je mohly používat při regulaci délky v pase pomocí knoflíku, který do pásku našijete. Je to velice jednoduché. A používaní dírkové pruženky můžu jen doporučit.

Pruženky s volánkem

Pruženky s volánkem jsou jemné pruženky, které se používají při lemování spodního prádla, na podvazky, ke zdobení šatů, halenek a sukní. Je to velká výhoda. Nemusíte nic řasit a jen pruženku použijete, na co potřebujete. I tyto pruženky mám ráda a našly si u mě stálé místo.

U topu jsem pruženku s volánkem použila jako ozdobná ramínka a nařasení pod prsy. Ramínka si naměříte a všijete je mezi vrchní a spodní díly. Jsou stříhané dvojmo kvůli lepšímu a pěknému začištění a vyztužení podprsenkového dílu a sedýlka na zadním dílu. Pruženku pod prsy při našívání natahujte, dojde ke zřasení.

Pružné nitě

Pružná nit je opředené latexové vlákno. Určitě ji znáte pod názvem ponožková gumička. Takže se používá do ponožek, do patentů a při výrobě bižutérie. Velice jednoduché je použití na výrobu různých náramků. Používala jsem ji také při žabičkování, což je řasení látky pomocí pružné nitě.

Velice ráda používám tuto nit při práci s dětmi, je to pro ně jednoduché navlékání různých korálků a vždycky mají radost, že si sami něco vyrobí.

Štítky:
Blog

Další naše články

Sledujte naší práci na Pinterestu